Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 71,48 USD, niżej o 0,58 proc.

Ropa Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 74,17 USD za baryłkę, niżej o 0,4 proc.

Inwestorzy czekają na dane o zapasach z grupy branżowej Amerykańskiego Instytutu Paliw (API) we wtorek oraz z amerykańskiego Departamentu Energii (DoE) w środę na dalsze dowody na to, że popyt się utrzymuje.

Pięciu analityków ankietowanych przez Reuters oszacowało, że zapasy ropy w USA spadły średnio o ok. 3,4 mln baryłek, a zapasy benzyny spadły o 400 tys. baryłek w tygodniu do 23 lipca.

Reklama

Analitycy oczekują, że światowe rynki ropy naftowej utrzymają się w niedoborze pomimo decyzji Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojuszników, o zwiększeniu produkcji od sierpnia o 400 tys. b/d/.

Analitycy ANZ Research stwierdzili, że „rzetelne dane o ruchu drogowym w większości głównych regionów sugerują, że rosnące infekcje mają minimalny wpływ na ruch”.

Rozprzestrzenianie się wariantu Delta koronawirusa ograniczyło jednak popyt na paliwo w niektórych regionach i zbiegło się z porozumieniem OPEC+. Podczas gdy narastają przeciwności dla dalszego wzrostu popytu, utrzymują się oczekiwania, że rynek będzie się zacieśniał przez cały 2021 r.

Zakażenia Covid-19 na całym świecie wzrosły, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Wskaźnik zakażeń w Indonezji jest najwyższy w Azji, podczas gdy Tajlandia i Wietnam władze wprowadziły godzinę policyjną, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

Na zakończenie czwartkowej sesji na LME miedź wzrosła o 294 USD do 9.810 USD za tonę.